Podbrdský Čtyřlístek Polních Stezek

Logo Čtyřlístku

 

Titul Čtyřlístku

 

 

 

V okolí našeho bydliště se nachází mnoho krásných míst, bohužel se mu vyhýbají značené turistické trasy. Je to škoda, protože v Krajinné památkové zóně Osovsko je mnoho historických, přírodních i architektonických zajímavostí a památek.
Z toho důvodu se členové Kulturně okrašlovacího spolku KOS rozhodli krásy Osova a sousedních obcí přiblížit veřejnosti. Jedná se o tzv. Podbrdský čtyřlístek polních stezek.
Základem projektu jsou čtyři samostatné turistické okruhy, které procházejí Skřiplí, Lážovicemi, Vižinou i Velkým Chlumcem a jsou značeny samostatnými barvami. Délka každé z nich je 6 – 8 km, cílovou skupinou jsou hlavně pěší turisté, ovšem je možná i projížďka na trekkingovém či horském kole. Součástí stezek jsou informační tabule.

Celková mapa stezek
Celková mapa stezek

 

Červená stezka – zvaná též východní či vižinská.

Červená stezka – zvaná též východní či vižinská. Úsek pod lesem u Vižiny je nazván Ptačí stezka – jsou zde informace o ptactvu žijícím v této lokalitě, příležitostně i hry s naučnými testy pro děti a dospělé.Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), park, dříve jízdárna v Osově (2), bývalá cihelna, dnes požární nádrž na koupání v Osovci (3), kaple v Osovci (4), železniční zastávka Vižina (5), obec Vižina (6), památník padlých Vižina (7), začátek Ptačí stezky (8), kaštanová alej a lom Bílé hliny mezi Vižinou a Osovcem (9), památné lipky nad Osovcem (10) a lípa z roku 2018 (28).

Více o stezkách

Modrá stezka – zvaná též jižní nebo chlumecká.

Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), četnická stanice vč. mlýna v Osově (11), památeční lípa u hasičárny v Osově (12), Černý kříž mezi Osovem a Velkým Chlumcem (13), kaštanová alej nad Osovcem (9), Muchov (Velký Chlumec) – výhled do kraje (14), Velký Chlumec vč. kaple sv. Ludmily (15), stanice ČD Osov (16), bývalý cukrovar v Osově (17)

Zelená stezka – zvaná též západní nebo skřipelská.

Značení zelené stezky Čtyřlístku.
Značení zelené stezky Čtyřlístku.

Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), četnická stanice vč. mlýna v Osově (11), bývalý cukrovar v Osově (17), památeční lípa u hasičárny v Osově (12), Černý kříž mezi Osovem a Velkým Chlumcem (13), stanice ČD Osov (16), keltské šance a vrch Šiberna mezi Skřiplí a Velkým Chlumcem (18), Skřipel vč. kostela sv. Šimona a Judy (19), kaštanová alej vč. sochy sv. Michaela a kříže mezi Skřiplí a Osovem (20)

Žlutá stezka – zvaná též severní nebo lážovská.

Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), kostel Narození sv. Jana Křtitele v Osově (21), lesní úřad zvaný „fořtant“ mezi Osovem a Novými Dvory (22), křížek U zabitého (23), Lážovice vč. kaple z 18. st. (24), Lážovičky neboli Nuzarov – výhled do kraje (25), Nové Dvory vč. kaple a rybníků (26), obec Osov a škola v Osově (27)
Osazení prvních sedmi tabulí a vyznačení stezek bylo naplánováno na jaro 2020, avšak situace s epidemií těmto aktivitám nepřeje, takže vše snad bude hotové na jaře 2021.

Nejnovější příspěvky

 • Úprava kaštanové aleje
  K úpravě kaštanové aleje nad Osovcem, kudy vede modrá pochodová stezka, se v sobotu 30. října sešli členové Kulturního […]
 • Posvícenské odpoledne v Osově. Foto Marie Plecitá.Posvícení jsme oslavili v zoo na zahradě školy
  Na svátek sv. Václava 28. 9. jsme od rána hleděli k obloze s obavou, že začne pršet. A taky že začalo! Pár desítek […]
 • Stará výhybka na osovském nádraží.V plánu je alej i oslavy
  V pátek 3. září se sešli členové spolku KOS Osov, aby zhodnotili činnost a naplánoval další činnost. Nedávný Country […]
 • Country večer na zahradě staré školy v Osově. Foto Marie PlecitáRegata se nekonala, místo ní nám hráli Stopaři
  Protože situace ohledně covidových opatření byla při plánování společenských akcí v obci stále ještě nejasná, ani letos […]
 • Skupina DVB na zahradním bijáku 2021.Zahradní biják s muzikou
  Po mnoha měsících nečinnosti zaviněné koronavirovou dobou se v Osově konečně uskutečnila první větší akce […]
 • Skupina Uvidíme na svém prvním hraní po uvolnění pandemie koronaviru.Na faře zahrála „Uvidíme“
  Hudební skupina „Uvidíme“ se po dlouhé koronavirem vynucené přestávce sešla k (polo)veřejnému vystoupení. […]
 • Autor nového oltářního stolu Dalibor Šebesta.V osovském chrámu se hovořilo o zázraku
  Ani letos nechyběl osovský kostel mezi svatostánky, které v pátek 28. května od 18.00 už potřinácté otevřely brány […]