Podbrdský Čtyřlístek Polních Stezek

Logo Čtyřlístku

 

Titul Čtyřlístku

 

 

 

V okolí našeho bydliště se nachází mnoho krásných míst, bohužel se mu vyhýbají značené turistické trasy. Je to škoda, protože v Krajinné památkové zóně Osovsko je mnoho historických, přírodních i architektonických zajímavostí a památek.
Z toho důvodu se členové Kulturně okrašlovacího spolku KOS rozhodli krásy Osova a sousedních obcí přiblížit veřejnosti. Jedná se o tzv. Podbrdský čtyřlístek polních stezek.
Základem projektu jsou čtyři samostatné turistické okruhy, které procházejí Skřiplí, Lážovicemi, Vižinou i Velkým Chlumcem a jsou značeny samostatnými barvami. Délka každé z nich je 6 – 8 km, cílovou skupinou jsou hlavně pěší turisté, ovšem je možná i projížďka na trekkingovém či horském kole. Součástí stezek jsou informační tabule.

Celková mapa stezek
Celková mapa stezek

Červená stezka – zvaná též východní či vižinská.

Červená stezka – zvaná též východní či vižinská. Úsek pod lesem u Vižiny je nazván Ptačí stezka – jsou zde informace o ptactvu žijícím v této lokalitě, příležitostně i hry s naučnými testy pro děti a dospělé.Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), park, dříve jízdárna v Osově (2), bývalá cihelna, dnes požární nádrž na koupání v Osovci (3), kaple v Osovci (4), železniční zastávka Vižina (5), obec Vižina (6), památník padlých Vižina (7), začátek Ptačí stezky (8), kaštanová alej a lom Bílé hliny mezi Vižinou a Osovcem (9), památné lipky nad Osovcem (10) a lípa z roku 2018 (28).

Více o stezkách

Modrá stezka – zvaná též jižní nebo chlumecká.

Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), četnická stanice vč. mlýna v Osově (11), památeční lípa u hasičárny v Osově (12), Černý kříž mezi Osovem a Velkým Chlumcem (13), kaštanová alej nad Osovcem (9), Muchov (Velký Chlumec) – výhled do kraje (14), Velký Chlumec vč. kaple sv. Ludmily (15), stanice ČD Osov (16), bývalý cukrovar v Osově (17)

Zelená stezka – zvaná též západní nebo skřipelská.

Značení zelené stezky Čtyřlístku.
Značení zelené stezky Čtyřlístku.

Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), četnická stanice vč. mlýna v Osově (11), bývalý cukrovar v Osově (17), památeční lípa u hasičárny v Osově (12), Černý kříž mezi Osovem a Velkým Chlumcem (13), stanice ČD Osov (16), keltské šance a vrch Šiberna mezi Skřiplí a Velkým Chlumcem (18), Skřipel vč. kostela sv. Šimona a Judy (19), kaštanová alej vč. sochy sv. Michaela a kříže mezi Skřiplí a Osovem (20)

Žlutá stezka – zvaná též severní nebo lážovská.

Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), kostel Narození sv. Jana Křtitele v Osově (21), lesní úřad zvaný „fořtant“ mezi Osovem a Novými Dvory (22), křížek U zabitého (23), Lážovice vč. kaple z 18. st. (24), Lážovičky neboli Nuzarov – výhled do kraje (25), Nové Dvory vč. kaple a rybníků (26), obec Osov a škola v Osově (27)
Osazení prvních sedmi tabulí a vyznačení stezek bylo naplánováno na jaro 2020, avšak situace s epidemií těmto aktivitám nepřeje, takže vše snad bude hotové na jaře 2021.

Nejnovější příspěvky

  • Osovský běh tam a zpětZRUŠENO – Osovský běh tam a zpět 2024
    Vážení příznivci „Osovského běhu tam a zpět“,  po dnešním proběhnutí trasy běhu a po zvážení všech dalších […]
  • Letním povyražením je Osovská regata
    Je zřejmé, že Osovská regata už se za dobu svého trvání stala nedílnou a očekávanou součástí našeho letního povyražení. […]
  • Tradiční osovský akord
    Sobota 15. června byla dnem konání dalšího ročníku Osovského akordu, tradiční akce, která má výmluvný podtitul Od […]
  • Pochod a let čarodějnic 2024
    Letošní Čarodějnice 2024 se od těch minulých podstatně lišily tím, že kvůli velkému suchu platil zákaz pálení ohňů, […]
  • Den osovských žen 2024
    Den osovských žen (DOŽ) se za dlouhou dobu své existence 22 let stal již proslulým. Letos jsme se poprvé sešli ve […]
  • Osovský masopust 2024
    Na samém počátku února jsme v naší obci jako každým rokem přivítali Osovský masopust, který se již stal nedílnou […]
  • Osovsko-osovecká alej "Lipůvka".Osovsko-osovecká alej „Lipůvka“
    Koncem 17. století se ujal osovského panství rod Kauniců, jehož člen Jan Adolf hrabě z Kaunic, hejtman Podbrdského […]