Podbrdský Čtyřlístek Polních Stezek

Logo Čtyřlístku

 

Titul Čtyřlístku

 

 

 

V okolí našeho bydliště se nachází mnoho krásných míst, bohužel se mu vyhýbají značené turistické trasy. Je to škoda, protože v Krajinné památkové zóně Osovsko je mnoho historických, přírodních i architektonických zajímavostí a památek.
Z toho důvodu se členové Kulturně okrašlovacího spolku KOS rozhodli krásy Osova a sousedních obcí přiblížit veřejnosti. Jedná se o tzv. Podbrdský čtyřlístek polních stezek.
Základem projektu jsou čtyři samostatné turistické okruhy, které procházejí Skřiplí, Lážovicemi, Vižinou i Velkým Chlumcem a jsou značeny samostatnými barvami. Délka každé z nich je 6 – 8 km, cílovou skupinou jsou hlavně pěší turisté, ovšem je možná i projížďka na trekkingovém či horském kole. Součástí stezek jsou informační tabule.

Celková mapa stezek
Celková mapa stezek

Červená stezka – zvaná též východní či vižinská.

Červená stezka – zvaná též východní či vižinská. Úsek pod lesem u Vižiny je nazván Ptačí stezka – jsou zde informace o ptactvu žijícím v této lokalitě, příležitostně i hry s naučnými testy pro děti a dospělé.Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), park, dříve jízdárna v Osově (2), bývalá cihelna, dnes požární nádrž na koupání v Osovci (3), kaple v Osovci (4), železniční zastávka Vižina (5), obec Vižina (6), památník padlých Vižina (7), začátek Ptačí stezky (8), kaštanová alej a lom Bílé hliny mezi Vižinou a Osovcem (9), památné lipky nad Osovcem (10) a lípa z roku 2018 (28).

Více o stezkách

Modrá stezka – zvaná též jižní nebo chlumecká.

Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), četnická stanice vč. mlýna v Osově (11), památeční lípa u hasičárny v Osově (12), Černý kříž mezi Osovem a Velkým Chlumcem (13), kaštanová alej nad Osovcem (9), Muchov (Velký Chlumec) – výhled do kraje (14), Velký Chlumec vč. kaple sv. Ludmily (15), stanice ČD Osov (16), bývalý cukrovar v Osově (17)

Zelená stezka – zvaná též západní nebo skřipelská.

Značení zelené stezky Čtyřlístku.
Značení zelené stezky Čtyřlístku.

Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), četnická stanice vč. mlýna v Osově (11), bývalý cukrovar v Osově (17), památeční lípa u hasičárny v Osově (12), Černý kříž mezi Osovem a Velkým Chlumcem (13), stanice ČD Osov (16), keltské šance a vrch Šiberna mezi Skřiplí a Velkým Chlumcem (18), Skřipel vč. kostela sv. Šimona a Judy (19), kaštanová alej vč. sochy sv. Michaela a kříže mezi Skřiplí a Osovem (20)

Žlutá stezka – zvaná též severní nebo lážovská.

Zajímavosti na stezce: zámek a pivovar v Osově (1), kostel Narození sv. Jana Křtitele v Osově (21), lesní úřad zvaný „fořtant“ mezi Osovem a Novými Dvory (22), křížek U zabitého (23), Lážovice vč. kaple z 18. st. (24), Lážovičky neboli Nuzarov – výhled do kraje (25), Nové Dvory vč. kaple a rybníků (26), obec Osov a škola v Osově (27)
Osazení prvních sedmi tabulí a vyznačení stezek bylo naplánováno na jaro 2020, avšak situace s epidemií těmto aktivitám nepřeje, takže vše snad bude hotové na jaře 2021.

Nejnovější příspěvky

 • Osovský svatojánský akord byl dokonalý a velkolepý
  Osovský Akord nám v minulých letech dvakrát překazil a zrušil covid, naštěstí letos už nic nestálo v cestě […]
 • Opět se konal Den osovských žen
  Po dvouleté pauze jsme se my osovské ženy mohly opět společně potkat ve velkém, a to v sobotu 8. května ve čtyři hodiny […]
 • Modrá stezka v kaštanové aleji nad Osovem.Toulavá kamera z Osovska
  V neděli 1. května vysílal první program ČT v pořadu Toulavá kamera příspěvek z Osovska natáčený v polovině března. […]
 • Pochod a let čarodějnic
  Tak jsme se opět po odmlce zaviněné covidem slétli nad Osovcem – bez rozdílu děti, muži, ženy a psi. Samozřejmě se tak […]
 • Výsledkem brigády bylo dvacet pytlů odpadu
  OSOVŠTÍ SE ZKRAJE DUBNA PŘIPOJILI K CELOSTÁTNÍ AKCI UKLIĎME ČESKO Účelem celostátní akce Ukliďme Česko je odstranit […]
 • https://kososov.cz/wp-content/uploads/2022/03/osv_2022_toulavakamera_3.jpgToulavá kamera v Osově
  Zajímavosti do pořadu Toulavá kamera natáčela Česká televize v pátek 11. března v Osově a okolí. Diváci uvidí hlavně […]
 • Osovský masopust 2022
  Osov – Po roční přestávce vynucené covidem, se opět v sobotu 12. března 2022 konal osovský masopust, tentokrát už […]