Nová lavička u památné lípy

osv_20260615_lavicka_3Když v roce 2018 vysadili členové Kulturního a okrašlovacího spolku KOS Osov památnou lípu jako vzpomínku na konec Velké neboli První světové války a následného vzniku republiky, instalovali kolem ní kruhovou dřevěnou lavičku. Lavička během let zestárla, nohy ztrouchnivěly a jednotlivé sedáky byly pravidelně poničeny vandaly. Členové KOS Osov se proto rozhodli během podzimu 2025 vyrobit novou lavičku a to mnohem bytelnější, než byla původní.
Josef Kozák navrhl šestibokou lavičku a nakreslil výrobní výkresy, podle kterých předseda spolku Pavel Čaboun svařil kovový rám. Ten nakoupil místopředseda spolku Miloš Horák. Příznivec spolku, místní truhlář, František Sklenář připravil bytelné fošny na sedáky a opěrky. Další příznivec spolku, Jiří Žalud z Osovce, společně s Josefem Kozákem fošny přizpůsobili kovové konstrukci, opatřili nátěrem a lavičku instalovali. Jak vidno byla to skutečná týmová práce. Je předpoklad, že tato lavička vydrží déle než ona původní, která byla, slušně řečeno, docela fórová.