Masopust začínal opět u kapličky v Osovci

Příjemné počasí v sobotu 22. února 2025 byl takový pěkný základ úspěchu letošního Osovského masopustu, který odstartoval toho dne ve 13.30 v Osovci. Základem masopustní tradice, která byla známa již ve 13. století, jsou odedávna průvody maškar provázených muzikanty, a nejinak je tomu i u nás. U kapličky se sešel pěkný počet lidí i masek, mezi kterými jsme mohli vidět stepilého vodníka, exotická zvířátka, dvě báby s nůší, dvě paní doktorky v bělostných pláštích, skoro opravdového detektiva, několik muchomůrek a mnohé další. Úvodem všichni se zájmem zhlédli žertovnou masopustní frašku o tom, jak děda kvůli babce měnil, až vyměnil. I zde uvedená moderní verze nám sdělila, že nakonec neměli nic. Paní starostka pak byla požádána o udělení práva masopustu, což učinila a což znamená, že je dovoleno vybírat příspěvek na medvěda, samozřejmě družná zábava a veselení a také přijímání pohoštění v navštívených domech. Toho pohoštění bylo připraveno habaděj, vstřícné hospodyně opět donesly nejednu dobrotu a těch dobrot bylo tolik, že účastníci mohli konzumovat po celou cestu průvodu co hrdlo ráčilo. Průvod v doprovodu historického hasičského auta s nákladem muzikantů a sudu piva vyrazil do ulic, kde ho v mnoha staveních vítala nabídka pevného i tekutého občerstvení, pročež nálada byla od počátku radostná a veselá. Delší zastávka byla u obecního úřadu, hudba vyhrávala, lidé hodovali a radovali se. Následovala trasa Osovem k hasičské zbrojnici a odtud nakonec ke Staré škole. Tady už čekal svátečně vyzdobený sál a hudba se přesunula na pódium. Bylo tu příjemně vytopeno, k ochutnání lákaly další tácy s nejrůznějšími pochutinami a u stolů bylo za chvíli plno. Pak trubka zahrála fanfáry a na parket nastupovali vítězové jednotlivých kategorií. V té dětské vyhrála malá roztomilá zebřička Apolenka, druhý byl klaun Mareček a třetí paní doktorka Dorotka. Výhercem mezi dospělými byl zelený vodník jako živý, druhé místo obsadily půvabné muchomůrky, na třetím místě se umístily dokonalé babky s nůší. Jedna maska byla krásnější než druhá, bylo opravdu na co se dívat – nejen na ty vítězné, ale na všechny. Rozhodování o vítězi bylo proto hodně náročné. Poslední oceněnou byla paní Marie Chvojková z Osova za přípravu nejlahodnějších koblih a stala se tak držitelkou putovní vařečky. Tím skončil oficiální program a na řadu přišla hudba, která vyhrávala ostošest. Pak se začalo tančit a tato vydařená veselice skončila až v pozdních nočních hodinách. Bylo moc pěkné, že tu opět došlo k setkávání lidí a vzájemné družbě, neboť lidského kontaktu začíná být jako šafránu. U nás se naštěstí tradice a vzájemná setkání zatím dodržují a musíme doufat, že se budou dodržovat i nadále, protože co je příjemnější, než společná radost.

Co je masopust?

Masopustem se většinou rozumí třídenní hýření, předcházející čtyřiceti dnům půstu před Velikonocemi, ale v širším pojetí jde o období od svátku Tří králů do Popeleční středy, kterou začíná jarní půst. Označení posledních dnů masopustu se krajově liší: bláznivý dny, vostatky, voračky, končiny či fašank. K masopustu patří dobré jídlo, pití a karnevalové veselí.

Termín masopustu je závislý na datu Velikonoc. Vyvrcholením masopustu je Tučný čtvrtek, po něm v dalším týdnu přichází Popeleční středa a s ní půst. Datum Popeleční středy se určí tak, že od pondělí toho týdne, v němž začínají Velikonoce, odečteme čtyřicet dní. Posledním dnem, kdy lidé mohli hodovat, bylo úterý Popeleční středě předcházející!

Průvod, maškary a dary

jeho účastníci si vyžadovali vstup do chalup a obdarování, případně tanec s přítomnými děvčaty.

Mezi dary, které hospodyně maškarám předávaly, patřily zvláště maso a vejce, koblihy, ale taky obilí nebo mouka. Mnohdy si maškary braly, co je napadlo, třeba vejce z kurníků nebo uzené visící v komínech domů. Obecní úřady tedy musely čas od času zasáhnout proti obchůzkám z pozice moci a chození maškar bývalo i zakazováno a různě postihováno.

K nejstarším převlekům patří masky zvířat a vůbec nejfrekventovanější je patrně maska medvěda. Nejoblíbenější masopustní figuru vodil na řetězu nebo na provaze medvědář. V průvodu zpravidla nechyběla ani maska

 

Záznam masopustní frašky a žádání práva masopustní koledy